Невід'ємним правом громадянина демократичної держави є право вільно обирати владу. Неодмінний обов'язок демократичної держави – забезпечити своїм громадянам можливість реалізувати це право. Забезпечити реалізацію та захист конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі покликана Центральна виборча комісія (ЦВК) України.
Wеb-сайт ЦВК, який здійснює її представництво у всесвітньому інформаційному засобі - Інтернеті - створений для того, щоб максимально сприяти громадянам України вільно реалізувати своє право і зробити свій вибір.
У зв'язку з довготривалою і вкрай важкою ситуацією, яка склалась в країні внаслідок військової агресії РФ на територію нашої суверенної держави, саме це представництво набуває особливої актуальності. Величезна кількість громадян на півдні та сході країни залишились без помешкань або засобів до існування, були вимушені переселитись до інших регіонів нашої Батьківщини. Ті громадяни, які прийняли рішення або змушені були залишитись за місцем свого постійного проживання, на жаль, позбавлені права на виявлення своєї громадянської позиції, оскільки на територіях, підконтрольних загарбникам-терористам, держава не має можливості організувати проведення виборів.
Саме у зв'язку з цією ситуацією ЦВК наголошує, що незалежно від місця перебування в день голосування, такі громадяни зможуть реалізувати своє право голосу, тимчасово змінивши місце голосування. Порядок тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси визначає як саме відбувається зміна місця голосування – механізм, який забезпечує голосування виборця не за його виборчою адресою (зареєстрованим місцем проживання), а за місцем його перебування у день виборів. (Детально про цю процедуру та про Особистий кабінет виборця я описувала напередодні Позачергових виборів Президента України тут).
Якщо Коротко: до органу ведення Реєстру, необхідно подати Заяву із зазначенням дільниці чи адреси, за якою виборець бажає проголосувати (завантажити Заяву про тимчасову зміну місця голосування виборця в форматі pdf).
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
При поданні заяви громадянин повинен пред'явити паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянство України).
Для виборців, виборча адреса (зареєстроване місце проживання) яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької чи Луганської області, встановлено особливий порядок тимчасової зміни місця голосування: документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування, такі виборці можуть не додавати до заяви.
Узагальнена інформація про випадки неможливості проголосувати і установи, куди потрібно особисто звернутися, щоб виправити ситуацію, а також про те, які документи потрібно подати для того, аби отримати можливість волевиявлення викладені у "Зведеній таблиці подачі заяв на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси різних категорій населення" , в доступній формі.