Шукати в цьому блозі

пʼятницю, 18 грудня 2015 р.

Проект податкової реформи: аналіз від фахівців


Баталії, що розгорнулися в суспільстві та засобах масової інформації стосовно чергової податкової реформи, викликають в мене багато запитань. В пошуках відповідей на них переглядаю аналітику фахівців і вирішила запропонувати вам коментар, який допоможе краще зрозуміти, чого саме очікувати платникам податків в прийдешньому Новому році.

Зупинилась я на консультації фахівців "Дебета-Кредита", які достатньо професійно проаналізували зміни з основних податків і зборів: ПДВ, податку на прибуток, єдиного податку, ПДФО та військового збору.
"Як ми повідомляли раніше (див. тут), 11 грудня на сайті ВРУ оприлюднено проект Закону № 3630 "Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні" (далі – проект Закону), яким в новій редакції викладено Податковий кодекс України. Як і очікувалося, у ньому також враховано деякі зміни, запропоновані у ліберальному законопроекті № 3357 (так званому «проекті Южаніної»).

До чого ж домовилися Кабмін і депутати [станом на середину грудня]? Про це ми пишемо нижче!

Одразу зауважимо, що у загальному нова редакція ПКУ має набрати чинності з 01.04.2016 року. Проте є багато статей щодо різних податків та зборів, які запрацюють у новій редакції уже з 01.01.2016 року (зокрема, усе, що стосується єдиного податку, частина нововведень з ПДВ, та більшість нововведень з ПДФО та військового збору).

Податок на додану вартість

Попри очікування, змін щодо ПДВ досить багато. Так, вже з 01.01.2016 року:

1) ставки ПДВ становитимуть 0%, 7% та 20% згідно новою статтею 187 ПКУ. Порядок застосування ставок 0% та 7% регулюватиметься новою статтею 188 ПКУ;

2) податківці матимуть право на проведення позапланової документальної перевірки для перевірки суми бюджетного відшкодування за новими підставами, визначеними п. 193.9 ПКУ,

3) в формулі розрахунку суми ПДВ, на яку платники ПДВ мають право зареєструвати ПН/РК у ЄРПН, з'явиться новий показник – Σовердрафт,

4) послуги від нерезидентів, надані на території України, поділятимуться на оподатковані за ставками 0%, 7%, 20% та неоподатковані ПДВ.

...І ще чимало інших змін, які набирають чинності з 01.04.2015 р. Які саме?
Читайте тут >>>

Податок на прибуток

Найголовніше:

1) Базова ставка становитиме 18%.

2) Авансові внески загалом скасовано, але з відтермінуванням (тимчасово на 2016 рік збережено).

3) Повертається базовий квартальний період подання звітності з цього податку, а відтак – і щоквартальна сплата цього податку до бюджету.

Проте усі ці та інші зміни в оподаткуванні податком на прибуток запрацюють з 01.04.2016 року. Однак оскільки платникам податку треба ще відзвітуватися та розрахуватися за податком на прибуток за 2015 рік, то Перехідними положеннями ПКУ встановлено спеціальний порядок такого розрахунку і звітування, який слід врахувати. 

Єдиний податок

Нові норми щодо оподаткування єдиним податком запрацюють уже з 1 січня 2016 року! А їх чимало.
Насамперед, замість 4-х груп буде лише три (групи "А", "В", "С"). Зміняться й умови перебування на спрощеній системі: зокрема, для юросіб спрощена система скасовується, їм доведеться перейти на загальну систему оподаткування.

Не дуже весело й підприємцям, які потраплять до групи «В», адже їм протягом півроку доведеться або переходити на безготівкові розрахунки із покупцями, або придбавати РРО та подбати про їх переведення у фіскальний режим (у сервісному центрі) та взяття на облік в органі ДФС.

ПДФО та військовий збір

Більша частина змін щодо ПДФО та військового збору набирає чинності з 01.01.2016 року.
Зокрема, базова ставка ПДФО становитиме 18%, розмір базової податкової соцпільги – 50% мінімальної зарплати станом на 01.01.2016 р., а базовий розмір застосування соцпільги – три такі мінімальні зарплати. Загалом новою редакцією ст. 161 ПКУ передбачено 4 види ставок ПДФО: 0%, 5%, 15% та 18%. 
Докладніше про усі зміни тут >>>

Щодо єдиного соцвнеску проект Закону нічого не говорить. Чому? Тому що сплата ЄСВ Податковим кодексом не регулюється. Натомість зміни до ЄСВ прописані законопроектом №3631, які ми аналізуємо тут >>>

Незмінність податкового законодавства

Також проектом Закону передбачено, що протягом 3-х років після набрання чинності нової редакції ПКУ, тобто до 01.04.2019 року, забороняється:

- збільшення переліку податків і зборів, їх платників, розміру ставок (за винятком ставок місцевих податків та зборів), прав контролюючих органів, переліку, підстав та строків проведення перевірок платників податків, розміру штрафів та пені;

- розширення бази оподаткування;

- зменшення кількості та розміру податкових пільг, джерел сплати податкових зобов’язань чи погашення податкового боргу;

- скорочення граничних строків подачі податкових декларацій та сплати податків та зборів;

- запровадження нових видів відповідальності за порушення податкового законодавства.

Тобто, на три роки декларується повна стабільність та незмінність податкового законодавства.

Хоча, звісно, законодавці залишили для себе шлях до внесення змін у ПКУ, але скористатися вони ним зможуть тільки у надзвичайному випадку.

Але це ще не все...

Те, що ми бачимо у проекті Закону - лише попередня версія змін до ПКУ. Тобто це той мінімум, на який Кабмін і Мінфін погодилися, щоб виконати держбюджет на 2016 рік за погодженими із МВФ показниками.

(Автор статті - Анна Бикова)

Остаточну версію Податкового кодексу ми, можливо, побачимо лише 24 грудня 2015 року (звісно, якщо цей проект Закону все ж таки буде прийнято у 2015 році).
На засіданні Верховної Ради, яке відбулося вчора (17 грудня) Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк наголосив:

«Пропонуємо, щоби Парламент України разом із Урядом України доопрацював урядовий проект змін і не вводити його ні з 1 січня, ні з 1 лютого, а після нашої тривалої дискусії, після широкого публічного обговорення, після підготовки українського бізнесу і сприйняття українським бізнесом цих податкових змін ввести його в дію протягом 2016 року».

Тож, побачимо, що рік наступний нам готує.


За матеріалами:  «Дебет-Кредит», #АннаБикова 


Дякуємо Вам за увагу до публікацій нашого блогу. 
Будемо щасливі бачити Вас в числі постійних читачів (сайдбар членів блогу ліворуч).


Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...